Čtení

Bytůstka stromu prosí o pomoc?

Bytůstka

Včera jsme si u nás na zahradě s kamarádkou povídaly o bytostech zahrady, o vílách a skřítcích. Kamarádka přijela večer domů, na své zahrádce se sehnula pod břízu a v kůře a v zemině pod stromem našla tuto bytůstku.

Je velká jako lidská dlaň bez prstů, v reálu má krásně patrné oči a nos, má čtyři prstíky na obou ručkách, je naprosto symetrická. Na facebooku jsme k tomu obdržely spoustu krásných a moudrých komentářů. Prý se jedná o enta nebo onodrima – ochránce stromů. Prý je výjimečné, když se takto projeví. Kamarádka jej zítra vrátí tam, kde ho našla. Pochopitelně však o tom mimořádném setkání hovoříme a přemýšlíme.

Poslední dobou stále více cítím volání přírody o pomoc. Co když je toto také takové volání? Není voda, zahrady trpí suchem a používáním chemikálií, o polích nemluvě. Zvířata slouží pro „výrobu masa“, lesy slouží pro „výrobu dřeva“, jsou drancovány a ničeny. Jak nás má ještě příroda více upozornit??? Informací o tom, jak jí pomoci, je všude víc než dost. Informací o tom, jak neprodukovat odpady, jak neškodit a žít čistě ve všech směrech. Probuďme se a přestaňme si myslet, že jsme moudřejší než příroda, přestaňme zbytečně zasahovat do jejího tvoření. Každý z nás může právě teď začít tvořit ráj třeba jen na na malém kousku země – na své zahrádce a ve svém nejbližším okolí.