Čtení

Nechutná vám káva? Pijte kávovník.

Kávovník

KávovníkKáva mi od dětství nechutná, takže naši přátelé už vědí, že mi udělají větší radost dobrým čajem. Navíc se ohledně kávy vedou nejrůznější diskuse o její prospěšnosti či škodlivosti. Proto léta testuji nejrůznější alternativy. Víte například, že si můžete kávu jednoduše vypěstovat sami doma za oknem?

Listy kávovníku arabského (Coffea arabica) obsahují více kofeinu než kávová zrna. Lístky můžete z rostlin postupně otrhávat a používat přímo čerstvé, nebo si nasušit zásobu. Nálev připravíte jednoduše – lístky v rukou trochu rozmačkáte a zalijete v šálku vařící vodou. Za vyzkoušení určitě stojí udělat z lístků odvar, tj. pár minut je povařit. Výsledný nápoj bude silnější. Při troše snahy určitě v nějakém dobrém zahrádkářství nebo květinářství na sazeničky kávovníku narazíte a podmínky běžného bytu kávovníkům naprosto vyhovují.

Pěstování jedlých rostlin a léčivek doma za oknem mě zajímá už dlouho – ostatně na oknech máme malou džungli. Navíc nastává chladnější polovina roku a v zahrádce už toho po letošním suchém létu moc nevypěstujeme, takže se můžeme místo toho zásobit užitečnými pokojovkami.

Pozvala jsem proto na podzim do Pardubic Jolanu Šopovovou, autorku úžasné knížky o pokojových jedlých a léčivých rostlinách. Vůbec poprvé pro nás v sobotu 24. listopadu 2018 uspořádá celodenní praktický kurz Pokojovky pro zdraví a na talíři. Pokud vím, nic takového se nikde nekonalo a nekoná, je to premiéra nejen pardubická. 🙂 Pokud by Vás to zajímalo také, nahlédněte do nabídky našich kurzů a přijeďte se dozvědět něco nového. 🙂

Radka Svatošová