Čtení

Sázení stromků prospěje i Vám

Sázení stromků

Určitě jste mockrát slyšeli, jak jsou lesy prospěšné, proč je potřeba je obnovat, jaký mají vliv v krajině a podobně. Ale napadlo Vás někdy, že osazování lesních holin může pomoci i Vám?

O víkendu jsme se naprosto spontánně i s dětmi vydali do Jeseník zalesňovat polomy způsobené kůrovcovou kalamitou. V Jeseníkách bylo kvůli úbytku spodní vody a kůrovci zničeno mnoho lesních porostů a holiny nikdo nestíhá zalesňovat. Je to smutný pohled. Nás oslovila výzva na Facebooku, tak jsme zapomněli na neumytá okna i zanedbanou zahrádku a vyrazili jsme. Dva dny jsme tvrdě pracovali s krumpáčem, každý stromek musel být zasazen pevně do země, jinak by ta práce neměla smysl. S údivem jsme zjistili, že tvrdě pracují i naše děti, které se jinak od PC a mobilu příliš nevzdalují. Spali jsme v zimě a nepohodlí ve stanu, na jídlo a pití jsme moc nemysleli. Zasadili jsme přes tisíc stromků.

A jak nám to tedy prospělo? Samozřejmě jsme měli dobrý pocit z odvedené smysluplné práce – za celou naší partou zůstaly dvě velké zalesněné paseky. Moc se těšíme na to, až se na Jesenicko za pár let vypravíme a ty nehostinné prašné paseky porostlé trním budou zářit zelení mladých buků. Strávili jsme víkend se skvělými lidmi, kteří cítí a ctí přírodu. Po návratu jsem si uvědomila, že za dva dny jsme si při fyzické práci v přírodě a na sluníčku vyčistili hlavu víc, než za celý rok. Ten víkend nás obrovsky obohatil a už víme, že pojedeme zas.