Čtení

Víte, co je to tinnitus?

Víte, co je to tinnitus?

Víte, co je to tinnitus?Na jednom kurzu jsem dostala dotaz, jaká bylinka pomůže na tinnitus. Jen jsem tomuto tématu začala věnovat energii, začaly se dotazy množit geometrickou řadou, až jsem nabyla dojmu, že tinnitus trápí skoro každého. Ostatně statistiky říkají, že ve věku nad 60 let trpí tinnitem každý druhý člověk…

Také znáte ten pocit, když vám píská, zvoní či šumí v uchu? Někteří zažívají tento nepříjemný vjem dlouhodobě nebo trvale. Latinský název pro něj je tinnitus. O tinnitu jsem kdysi sledovala pořad, kde postižený vyřešil problém tím, že se přestěhoval ke splavu. Od té doby už žádné šumění v uchu neměl šanci postřehnout. 🙂 Ne každý má ale šanci se přestěhovat někam k šumící vodě nebo na břeh oceánu. Existuje tedy nějaká pomoc či úleva?

Sesbírala jsem pro vás osvědčené rady nejen bylinkové:

Bylinkový čaj na hučení v uších

Složení: kopřiva, zlatobýl, bříza, maceška, konopice, truskavec, přeslička, řebříček, tužebník

Směs působí příznivě na cévní systém, udržuje pružnost a pevnost cévních stěn, tedy i periferních vlásečnic ucha. Ve směsi použijeme každou bylinu stejným dílem a užíváme vnitřně po dobu tří týdnů ve formě nálevu, pak si dáme týden pauzu a terapii můžeme zopakovat.

Návod s bobkovým listem

5 bobkových listů nalámeme, spaříme 2 dcl vody a mírně vaříme 40 min. Do ucha pomocí trychtýře opatrně nalijeme lžíci zchladlého odvaru, necháme působit cca 15 minut a stejně opakujeme do druhého ucha. Opakujeme 30 dní po sobě.

Ušní napářka

Několik vavřínových listů zalijeme 0,5 l vroucí vody, povaříme  a necháme 10 minut louhovat v zakryté nádobě. Následně se nad horký hrnec nakloníme a vavřínovou páru si opatrně zavedeme do ucha pomocí kornoutu připraveného z tužšího papíru.  Vydržíme alespoň 15 minut.

Další bylinky a tipy:

 • Rozmarýn lékařský – zabírá zejména u případu spojených s vysokým krevním tlakem. Rozmarýn prokrvuje, působí proti závratím a nevolnostem, jeho vůně zlepšuje paměť a soustředění. Při tinnitu jej užíváme vnitřně ve formě nálevu či tinktury.
 • Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba podporuje prokrvení ucha a tím umí v některých případech účinně pomoci; účinný je ve formě tinktury.
 • Marie Treben doporučovala vypít po doušcích jeden šálek nálevu z vlaštovičníku (1 lžička byliny na šálek – 1 – 3x denně).
 • Podle starého německého receptu nakapeme 3x denně do ucha čerstvou šťávu z bílého zelí, oslazenou medem. Štávu můžeme jednoduše vymačkat přes lis na česnek.
 • Dřínky, tj. plody dřínu; užívá se nálev či odvar 2 – 4x denně
 • kakost smrdutý (tinktura);
 • netřesk střešní – šťávu vylisujeme a kápneme rovnou do ucha nebo na vatu, kterou vložíme do ucha;
 • housenice čínská (vnitřně);
 • rdesno mnohokvěté – i při závratích (vnitřně ve formě tinktury);
 • bělotrn kulatohlavý – vnitřně ve formě tinktury;
 • eleuterok (vnitřně);
 • švédské kapky – kápneme na vatu a vložíme do ucha;
 • ušní svíce (1x za 14 dní dáme za obě uši po jedné svíci);
 • přikládání pijavic za obě uši 🙂
 • stimulace akupunkturních bodů podle učení TČM;
 • audionahrávky, tzv. bílý nebo růžový šum, šumění moře, zvuky přírody, zvuky deště; tyto nahrávky pomáhají překrýt šumění v uchu, zlepšují paměť a spánek.

Aktuálně vkládám příspěvek o úspěšné sebeléčbě od účastnice Karly z úvodu mého textu:

Moje zkušenosti s pískáním v uchu (záměrně jsem neříkala tinnitus, abych si to slovo neuložila do paměti). Přesně nevím, kdy to začalo, ale někdy během září – hledala jsem příčiny, napadly mne tři:

 1. Kadeřnice si koupila nové křeslo a hned jak jsme si na něj sedala, něco se mi nezdálo – krční páteř?
 2. Po masáži má moje léčitelka řekla: A co uši?
 3. Hodně jezdím na kole a jeden den byl celkem silný vítr, že by mne vlezl do hlavy?

Jak to bývá, začne člověk hned šílet a zmatkovat, hledá na webu atd. Samozřejmě jsem navštívila ORL. Jak jsem přišla, tak jsem odešla. Musím k tomu dodat, že lékaře nenavštěvuji, ale v zoufalství jsem šla. Asi každý by měl navštívit ORL, aby bylo vše v pořádku. A bylo.

Začala jsem bylinkami:

Klasické čaje na ledviny, ginkgo biloba – tinktura (tu si dělám sama), kapsle, šťávu z netřesku jsem si kapala do uší. Vyrobila jsem si kapky do uší z netřesku a ginkgo. Pak jsem našla nějaký starý recept, že zabírá bobkový list (a opravdu trochu zabral):

5 bojových listu nalámat, 2 dc vody, spařit a pak dát utěrku na dno do hrnce s vodou a vařit ve sklenici 40 minut. 2 polévkové lžíce denně dát třeba do vody a kapat do uší. Našla jsme nějaký starý recept.

Dále jsem pravidelně navštěvovala akupunkturu, mého léčitele a hlavně hodně začala detoxikovat organismus.  Pravidelně cvičím jógu.

Lepšilo se to, ale jen o málo. Začaly mi do cesty chodit různé náhody. Jeli jsme na Slovensko, termální lázně dělaly divy, hlavně saunový svět (solné jeskyně). Zde jsem absolvovala gongovou lázeň – a to byla fakt bomba. Hned mi do cesty přišla v okolí Znojma paní, která léčí gongy a tibetskými mísami. Ta mne hned odkázala na https://www.facebook.com/nicol.kozakova, která prodává ušní olej. Sama prošla tinnitem. Nakoupila jsem si ladičky dle doporučení majitele, kterému jsem napsala (vše chodilo samo, náhodně a postupně) – Rastislav Hriňák MERKABA Tatry, s.r.o http://merkaba.eu.sk/. Před tím jsem jasně poslouchala bílý šum atd. Terapeutické ladičky C 256 HZ a G 384 Hz – ty se používají společně a ladička O3 Ozon 78 Hz. A nastalo velké zlepšení. Ladičky používám podle intuice.

Ještě musím dodat, že jsem věděla, že je nutné prostě do mozku dostat více okysličené krve, aby vše fungovalo, jak má. A přišel do cesty Bemer (dočtete se o něm všude na internetu –  https://www.zdrave.cz/terapie/co-to-je-bemer-terapie/) – celkem finančně náročná záležitost (kolem 100 tis), ale člověk se už na peníze pak nedívá, jen aby mu bylo dobře. A to si myslím, že zabralo nejvíce.

Používám ještě od Naděje Podhorná Dihydroquercetin  – https://nadeje-byliny.eu/ostatni-vyrobky/373-dihydroquercetin-.html a klasické doplňky – vitamín C, B 6, 12, a kurkumu. Sananga do očí, je pro ty už více pokročilé – ta je také super, tu používám pravidelně. A na noc CBD -https://www.goodie.cz/cbd/liposomalni-cbd-30-ks/.

Jsem celkem propojena s krystaly, ty mi také hodně pomáhají, ze šamanských praktik doporučuji pro ty otrlé očistnou kůru s žábou kambo.

Shrnutí dle mých zkušeností a důležitosti:

 1. Bemer
 2. Ladičky, gongy, krystaly
 3. Ušní olej
 4. Denně cvičení – jóga
 5. Nechat si odblokovat u fyzioterapeuta 1 a 2 žebro a krční páteř
 6. Akupunktura
 7. Vitamíny, CBD, sananga
 8. Detox – https://www.facebook.com/stenzlovaivana/videos/513982529567222
 9. Bylinné čaje na ledviny

 Dnes o 90 % lepší – HURÁ!!!!!!                                                       KARLA

Podělte se i vy o své  zkušenosti s tinnitem. Vaše příspěvky budu do textu postupně přidávat s uvedením Vašeho jména (budete-li souhlasit), či aspoň Vašeho monogramu. Piště prosím na mail centrumzelenalouka@centrum.cz nebo na FB. 

www.radkasvatosova.cz