Čtení

Znáte „český čaj“?

Nedávno vzbudil ohlas můj příspěvek o modrém čaji. Na rozdíl od něj český čaj pochází z bylinky, která u nás opravdu roste, i když je vzácná a a v naší přírodě ohrožená.

Jedná se o kamejku lékařskou. Tuhle zapomenutou a nenápadnou rostlinku naši předkové prý často pěstovali, proto se na některých lokalitách vyskytuje po celé ČR, hojnější je na jižní Moravě a u nás v Polabí. Kamejku jsem dlouho sháněla a loni jsem od mé účastnice a kamarádky Alenky dostala semínka, takže konečně mám dvě rostlinky na zahradě.

Čaj z natě kamejky naši předkové používali místo černého čaje. Zkoušela jsem to, ale chuťově mi přišel průměrný. Možná by pomohla oxidace čaje, ale na tu zatím nemám dostatek rostlinek.

Název „kamejka“ možná vznikl proto, že semínka opravdu vypadají jako malé kamínky a jsou velmi tvrdá. Zajímavé je využití semínek, která odstraňovala kameny a kamínky z celého těla.

Ještě zajímavější je, že nadzemní části i kořeny kamejky používaly naše babičky jako antikoncepci. Výtažek z kořenů našim předkům sloužil jako červené barvivo.

Máte s pěstováním a použitím kamejky nějaké zkušenosti? Budu vděčná za vaše zkušenosti a komentáře.